• 021-91031835
  • 09109400668

ط·ط±ط§ط­غŒ ظˆط¨ط³ط§غŒطھ طھظپع©ط± ط®ظ„ط§ظ‚ ط¢ط±طھظ†ظˆط³

ط·ط±ط§ط­غŒ ط³ط§غŒطھ ظˆ ط¨ط±ظ†ط§ظ…ظ‡ ظ†ظˆغŒط³غŒ ظ¾ط±طھط§ظ„

+

طھظˆظ„غŒط¯ ط§ظ†ظˆط§ط¹ ظ†ط±ظ… ط§ظپط²ط§ط±

ظ†ظ…ظˆظ†ظ‡ ع©ط§ط±ظ‡ط§غŒ ظ…ظ†طھط®ط¨ ط³ط¦ظˆ ظˆ ط¨ظ‡غŒظ†ظ‡ ط³ط§ط²غŒ
کارت مشتری چیست؟
برنامه های مشتری محور و سازمان های نرم افزاری متمرکز بر مشتری، استراتژی های بازاریابی را تشویق می کنند تا مشتریان را تشویق به خرید یا تحریک مشتریان خود برای استفاده بیشتر از خدمات ارائه شده توسط مراکز خدماتی کنند. بسیاری از این برنامه ها برای پوشش انواع مختلف کسب و کار طراحی شده اند. و هر یک از این برنامه های وفاداری دارای ویژگی های مختلف و سبک های انگیزه است.
به طور کلی، در بازاریابی و به ویژه در خرده فروشی، کارت وفاداری، کارت اعتباری، کارت هدیه، کارت امتیازی، کارت اختصاصی یا کارت یک باشگاه، کاغذ یا کارت پلاستیکی مشابه کارت اعتباری بانکی استفاده شده است برای شناسایی مشتری به عنوان عضو باشگاه استفاده می شود. کارت وفاداری سازگار با مدل وفاداری سازمان است. در انگلستان این کارتها به عنوان یک کارت وفاداری شناخته می شوند و در کانادا به عنوان کارت و در ایالات متحده به عنوان کارت تخفیف یا کارت باشگاه شناخته می شود. کارت معمولا یک بارکد است که به راحتی قابل خواندن و اسکن است. بعضی از آنها یک تراشه برای تماس دارند، و دیگران بارکد برای اسکن کردن دارند.

image 
با ارائه این کارت ها، خریدار تخفیف خرید خود را دریافت می کند و یا امتیازات را برای خرید های بعدی دریافت می کند که مشتری می تواند با افزایش امتیازات خود، ارائه های گوناگون را دریافت کند. نرم افزاری که در کسب و کار اجرا می شود برای ایجاد یک سیستم مشتری محور و وفاداری مشتری به طور کامل با کسب و کار سازگار است. نرم افزار باشگاه مشتریان Callow قادر به هماهنگی تمام بخش های نرم افزاری خود با کسب و کار است که آنها می خواهند، و ترکیب داده های خام با اطلاعات مشتری از باشگاه داده های مفید و قابل اطمینان را فراهم می کند. به عنوان مثال، درک آنچه که مشتریان یک مارک خاص را خریداری می کنند. یا آنچه که مشتریان گیاهخوار مرد یا زن هستند. حتی با اطلاعات مشتری، آسان است که ببینید چه مشتریان باید با رژیم خاصی انجام دهند.
همچنین، در اجرای باشگاه مشتریان شما، می توانید نرخ های مشتری را به ریال تبدیل کنید، به طوری که مشتریان از این نقطه برای خرید بعدی خود استفاده می کنند.
در پیاده سازی یک باشگاه مشتری بین چندین شرکت B2B می توانید پاداش های مختلفی را برای کسب و کارهایی که محصول یا خدمات خود را از شما خریداری کرده اند، ارائه دهید.

باشگاه مشتریان چیست؟
در سال های اخیر رقابت برای جذب و حفظ مشتریان منجر به توسعه استراتژی های بازاریابی رابطه ای شده است. شرکت های در حال توسعه، ترکیبی از ابزارهای بازاریابی رابطه ای، برای جذب و حفظ مشتریان سودمند هستند. یکی از این ابزارها مشتری باشگاه است. بر اساس مفهوم بازاریابی رابطه ای، تمرکز بر جذب مشتریان جدید نبود، بلکه گسترش روابط با مشتریان فعلی بود. اخیرا توجه شرکت به بازاریابی رابطه ای، نقطه شروع برای شرکت ها برای ایجاد باشگاه های مشتری بوده است.
معرفی:
امروزه بسیاری از شرکت ها پول زیادی را برای ایجاد ارتباط با مشتریان خود صرف می کنند. مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، یک به یک ارتباطات بازاریابی و در حال رشد، تعدادی از استراتژی های مورد استفاده شرکت ها برای جذب و حفظ مشتریان است. دیگر مشتری های جذب و ایجاد وفاداری در آنها هستند که ارزش های فراتر از ارزش های ذاتی کالا یا خدمات آنها را فراهم می کنند، از طریق باشگاه های مشتری که معمولا از طریق روابط نزدیک به برنامه های وفاداری نامیده می شود.
اختراعات برای باشگاه های وفاداری مشتری شرکت های آلمانی هستند. در حال حاضر، قوانین آلمان به شدت محدود کننده است و تقریبا غیرممکن است که تخفیف های متفاوت در باشگاه به دلیل عضویت در گروه های مختلف مشتری در باشگاه مشتری اعمال شود.
بازاریابان آلمانی مجبور به ایجاد باشگاه های مشتری در درجه اول برای منافع غیر مالی هستند. امروزه صدها باشگاه در آلمان و سایر کشورها در سراسر جهان نشان داده اند که ارائه مزایای احساسی، خدمات و برنامه هایی برای ایجاد ارزش اضافی از طریق تخفیف، کلید ایجاد وفاداری مشتری است.

image 
تعریف یک باشگاه مشتری:
باشگاه مشتری به عنوان یک واحد ارتباطات با افراد یا سازمان هایی تعریف شده است که توسط یک سازمان ایجاد و اداره می شود تا برقراری ارتباط مستقیم و منظمی بین این اعضا برقرار شود. هدف از باشگاه مشتری این است که مشتریان را قادر سازد وفاداری خود را با ایجاد ارتباط عاطفی با آنها افزایش دهند.
این موضوع به طور کامل در ادبیات بازاریابی پذیرفته شده است که مشتریان درازمدت سودمند تر از مشتریان موقت هستند. باشگاه های مشتری نیز بر اساس این منطق هستند. هر زمان که مشتری وفادار تر و قابل اطمینان تر باشد، فروش و سود بیشتری کسب خواهد کرد.
احتمال دارد که باشگاه ها به طور گسترده تبلیغاتی باشند. برنامه هایی که مشتریان باشگاه ها را اجرا می کنند طراحی شده اند تا همه خریداران را بدون تمایز بین آنها، پاداش های مشابه، حتی برای کسانی که رفتار غیر قابل اعتماد دارند، طراحی کنند.
باشگاه های مشتری را می توان به عنوان یکی از انواع فعالیت های بازاریابی وابسته مشاهده کرد.
بازاریابی رابطه ای در مراحل اولیه خود به عنوان وسیله محافظت از مشتریان دیده می شود، نه به عنوان یک ابزار برای تمرکز مداوم بر جذب مشتریان به طور جدی.

اثرات به یاد ماندنی یک باشگاه مشتری
شرکت های امروز خود را در موقعیتی قرار می دهند که نیاز به ایجاد سیستم های مدیریتی دارند که مشتری را متمرکز می کنند. دو دلیل اصلی برای این وجود دارد: از یک طرف، هزینه خرید مشتریان جدید در بازارهای بسیار رقابتی قابل ملاحظه ای افزایش می یابد؛ از سوی دیگر، سودآوری یک مشتری خاص در طول دوره تجارت، همیشه افزایش می یابد.
باشگاه های مشتری یکی از جامع ترین ابزار استراتژیک هستند که شرکت ها می توانند از مشتریان خود محافظت کنند.
یکی از اهداف اصلی ایجاد شرکت باشگاه مشتری، افزایش سودآوری کلی مشتری با حفظ وفاداری مشتری است. تصور می شود اثر محافظتی توسط:
1. اثر تعامل مشتری؛
2. دانش در مورد مشتری؛
3- تأثیر مزایای مشتری.
باشگاه مشتری به عنوان یک زیرساخت مناسب برای افزایش فرکانس تعاملات بین شرکت و مشتری (اثر تعامل با مشتری) با ایجاد فرصت برای ارتباط با مشتری و دریافت بازخورد از این ارتباط، در نظر گرفته می شود.
هدف اصلی باشگاه های مشتری افزایش آگاهی سازمان در مورد مشتری (اثر دانش در مورد مشتری) است. از زمانی که یک مشتری در باشگاه ثبت نام می کند، پس از هر تماس با او، سازمان اطلاعات دقیق در مورد وضعیت شخصی اعضا، منافع و ساختار درخواست خود را دریافت می کند.
مشارکت مشتری برای عضویت در باشگاه به این بستگی دارد که آیا باشگاه مزایای منحصر به فردی را به منافع مشتری می دهد یا خیر.

زنجیره حفظ مشتری:
در نگاه اول، اعتقاد بر این است که این اثرات مطلوب به طور مستقیم منجر به حفظ مشتری و در نتیجه موفقیت باشگاه از لحاظ اقتصادی است. (شکل 1)
اولا باید بین تأثیر مستقیم و غیرمستقیم حفظ مشتری تفاوت داشته باشد.
اثر مستقیم نگهداری مستقر بر سود منافع مشتری است. این تنها نتیجه خواهد بود که اعضای باشگاه یک رابطه وفاداری را صرفا به منظور عضویت و منافع درک شده مرتبط با شرکت ایجاد می کنند. این اتفاق می افتد زمانی که مشتری، مثلا هویت شخصی خود را با این شرکت احساس می کند و مایل به استفاده از آن برای مزایای زیادی است که می تواند به عنوان عضو باشگاه (مانند حق بیمه یا خدمات اختصاصی مانند Club Magazine ) وفادار تر به این شرکت.
اثر غیرمستقیم اثر دانش بر مشتری. این اثر حاصل می شود اگر سازمان بتواند با توجه به اطلاعاتی که توسط اعضای باشگاه ارائه می دهد، با توجه به رویکرد بازاریابی یک به یک، مشتری را اداره کند. در این صورت، سازمان قادر خواهد بود مشتری را با یک مجموعه مشخص تر از کالاها و خدمات ارائه دهد و شانس افزایش مزایای آن را با فروش به گروه های مختلف از مشتریان داشته باشد. این نوع نگهداری مشتری غیر مستقیم است

image 

مراحل ایجاد یک باشگاه مشتری:
چندین مرحله برای ایجاد یک باشگاه مشتری موثر وجود دارد. اول، یک تیم از رشته های مختلف ایجاد کنید. به طوری که زمان اختصاص یک برنامه قوی / موثر به طور کامل، سپس مراحل زیر را ایجاد کنید (شکل 2):
1. اهداف باشگاه: ابتدا باید اهداف باشگاه به وضوح مشخص شود. البته هدف اصلی یک باشگاه مشتری افزایش سود و سهم بازار است. دیگر اهداف کلیدی باشگاه مشتری عبارتند از حفظ مشتری، جذب مشتریان جدید، ایجاد پایگاه داده مشتری قوی، پشتیبانی از بخش های دیگر با ارائه اطلاعات و یا دسترسی به اطلاعات برای آنها و ایجاد فرصت های ارتباطی بین سازمان های خود و مشتریان خود.
2. گروه های هدف: گروه هدف اصلی باشگاه های مشتری باید مهمترین مشتریان شما باشند، کسانی که مشتریان اصلی شما را تشکیل می دهند، زیرا ایجاد این روابط مهم ترین عامل موفقیت شما در آینده است.
مشتریان جوان (کمتر مهم) و مشتریان بالقوه (پتانسیل) نباید از باشگاه خارج شوند، اما تمرکز اصلی شما باید بر روی ایجاد برنامه ای باشد که به نیازهای مشتریان اصلی شما برسد. با این حال، سایر مشتریان نیز از چنین برنامه ای بهره مند خواهند شد، اما بر اساس این مفهوم، آنها را به نیازهای خاص خود هدایت می کند.
بسته به اهداف باشگاه، تصمیم گیری در مورد انتخاب گروه های هدف خود را به شما بستگی دارد.
اگر هدف شما ایجاد یک پایگاه داده کامل از مشتریان، تعریف جامع از گروه های هدف مورد نیاز است. یکی دیگر از عواملی که باید در نظر بگیریم این است که چگونه با مشتریان بالقوه یا مشتریان شرکت های رقیب مواجه شویم. در برخی موارد، یک باشگاه می تواند مشتری های جدید را جذب کند، اما بستگی به ارزش و جذابیت بسته ی مزایا دارد.
3. مزایای باشگاه: قلب و روح باشگاه مشتری همان است که در آن قرار دارد. انتخاب منافع حق را به باشگاه موفقیت می کند. مزایا باید ارزش قابل توجهی برای اعضای باشگاه داشته باشند.
برای پیدا کردن یک ترکیب مناسب از منافع سخت (مالی) و نرم (غیر مالی)، ضروری است که یک رویکرد ارزش محور اتخاذ شود. این رویکرد شامل سه مرحله است:
1. ابتدا از تکنیک مغز واهمه استفاده کنید تا یک مزیت بالقوه را که بر نیازهای گروه های هدف متمرکز است، فهرست کنید. تنها محدودیت ارائه منافع جذاب تخیل تیم پروژه است.
2. گام دوم این است که تحقیقات پیشگیرانه در مقیاس کوچک را با هدف فیلتر کردن مزایای جذاب و غیر جذاب از لیست انجام دهید. این تحقیق را می توان با استفاده از نمونه انجام داد، و از آنها می خواهد تا مزایای مختلفی را ارزیابی و رتبه بندی کنند. ما همچنین از مصاحبه شونده ها می خواهیم تا ایده های جدیدی را در این لیست اضافه کنند تا مطمئن شوند هیچ چیز جالب دیگری وجود ندارد.
3. مرحله سوم این است که یک نظرسنجی در مقیاس بزرگ در مورد آن ایده هایی که بهترین ایده ها برای مزایا هستند در نظر گرفته شود. حداقل یک نمونه از 250 نفر مصاحبه شود. با استفاده از تکنیک هایی مانند مقیاس رتبه بندی، مقیاس ثابت و یا پیچیده تر و دقیق تر اندازه گیری ها، ارزش مزایای دیگر اندازه گیری می شود.
نتیجه این رویکرد سه مرحله ای این است که لیست طولانی نتایج به دست آمده در مرحله اول به سه گروه تقسیم می شود: گروه کوچکی از مزایای با ارزش بالا، مزایایی که برای مشتری نسبت به گروه اول پایین تر است و این منافع که ارزش مشتری نظر نیست. مزایای نهایی پس از بررسی هزینه، امکان پذیری و عملکرد دو گروه اول را انتخاب کنید.
منافع یک باشگاه مشتری باید در درجه اول با کالاها و خدمات اصلی شرکت مرتبط باشد.
4. مفهوم مالی: پس از انتخاب منافع مناسب برای باشگاه، ایجاد یک مفهوم مالی منطقی دومین گام مهم در ایجاد یک باشگاه مشتری است. هزینه سالانه هر مشتری از یک باشگاه می تواند برای یک باشگاه مصرف کننده نهایی بین 1500 تا 2500 دلار باشد و برای کسب و کار باشگاه های تجاری بین 2500 تا 5500 دلار بسته به نوع، اندازه و مفهوم باشد. هزینه بسیار بستگی دارد به کیفیت و اندازه باشگاه، اما کیفیت پایین، تکنولوژی ضعیف برای ارائه خدمات و یا افرادی که به خوبی آموزش دیده برای ارائه خدمات می تواند به میزان قابل توجهی شانس موفقیت یک باشگاه را کاهش دهد.
به طور کلی هزینه های یک باشگاه نباید به عنوان هزینه ای دیده شود، بلکه به عنوان یک سرمایه گذاری در یک ابزار بازاریابی، یک ضرورت استراتژیک در محیط رقابتی امروز.
5. ارتباطات: باشگاه مشتری عمدتا با سه گروه مرتبط است: با اعضای باشگاه، با کارکنان شرکت حمایت کننده و عوامل در محیط خارجی مانند رسانه. راه های زیادی برای برقراری ارتباط وجود دارد از جمله مجله باشگاه، بولتن خبری، پست های منظم و دائمی، خط قرمز برای باشگاه، وب سایت، بازدید یا رویداد در باشگاه یا فروشگاه های باشگاه. تماس با اعضا نباید اطلاعات فروش و بروشورهای محصول را محدود کند. اعضا می دانند که چه اتفاقی در باشگاه می آیند، اطلاعات در مورد محصولات جدید کسب می کنند و درباره موضوعاتی که علاقه مند به عموم هستند را بخوانید.
در نهایت، باشگاه باید به عوامل در env خارجی مرتبط باشد

نتیجه گیری:
اهداف اصلی یک برنامه بازاریابی وفاداری عبارتند از:
1. افزایش قابل توجهی در فروش و سود؛
2. افزایش دفعات بازدید یا استفاده از اعضای / مشتریان؛
3. حفظ مشتریان بیشتر - جلوگیری از تبدیل مشتریان به رقبا - با ارائه انگیزه برای ایجاد وفاداری؛
کاهش وابستگی به ابزارهای بازاریابی مانند رسانه های جمعی با انجام موارد زیر:
* محصولات فعلی یا ارسال پیام براساس تاریخ واقعی و واقعی استفاده کنید.
* استفاده از اطلاعات جمع آوری شده در پایگاه داده برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه اصلی.
در این دو مورد، پایگاه داده نیز برای ذخیره اطلاعات ما ... و همچنین برای جستجوی اطلاعات جدید استفاده می شود.
در یک محیط بازار که توسط رقابتی در حال رشد، مشتریان غیر قابل پیش بینی و آگاه و عدم رشد، مشخص شده است، تلاش برای ایجاد وفاداری در مشتریان اهمیت بیشتری دارد و می تواند یکی از مهم ترین عوامل موفقیت استراتژیک باشد. برای باشگاه مشتری مهم است که بتواند با انجام کار خود به اهداف حفظ مشتری خود دست یابد. همانطور که شرکت ها به تدریج به سمت بازاریابی یک به یک حرکت می کنند، صرف نظر از اهمیت باشگاه های مشتری می تواند منجر به شکست سازمانی شود.
ایجاد یک باشگاه مشتری موثر یک کار دشوار است. راه مناسب را انتخاب کنید، یک باشگاه مشتری می تواند نقش مهمی در موفقیت های آینده ایفا کند. مهمترین عوامل در نظر گرفتن عبارتند از:
ارائه ارزش واقعی درک شده به اعضا
* ایجاد و توسعه یک مفهوم مالی منطقی و منطقی؛
* پشتیبانی کامل از کل سازمان - از مدیریت ارشد به کارکنان کم سطح؛
* استفاده از امکانات بالقوه باشگاه برای ارائه اطلاعات برای پشتیبانی از سایر واحدهای شرکتی.
باشگاه های مشتری ارزشمند در چندین کشور اروپایی، آمریکایی و استرالیا توسعه یافته اند و می توانند در هر صنعت موثر باشند.