• 02634215990
  • 09109400668

طراحی وبسایت تفکر خلاق آرتنوس

طراحی سایت و برنامه نویسی پرتال

+

تولید انواع نرم افزار

نمونه کارهای منتخب سئو و بهینه سازی
1397/07/24 14:15

پورتال سازمانی چیست؟

پورتال سازمانی وبگاه یا درگاهی اینترنتی در قالب چهارچوبی (framwork) یکپارچه برای مدیریت اطلاعات، افراد، فراینده ها در داخل یا خارج از مرزهای یک سازمان می باشد .

 

فرق پورتال با وب سایت چیست؟

یک وب سایت طراحی متفاوت و معماری ساده تری نسبت به پورتال دارد. وب سایت ها می توانند حاوی مقادیر زیادی اطلاعات بوده اما این اطلاعات همراه با گروه های کاربری و جریان های کاری (گردش کار) در قالب سرویس های محتوایی و سرویس های کاربردی ارائه می شود

وب سایت چیست؟

مجموعه ای از صفحات وب که که بر روی یک سرور قرار دارند و مجموعه ای از اطلاعات شخص، گروه یا یک سازمان را به کاربر ارائه می دهند

دسته بندی پرتال ها (پورتال)

وب پرتال ها معمولا به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می شوند. پرتال های افقی به عنوان پلتفرمی استفاده شده که در شرکت های مشابه هم چه در زمینه صنعت یا تولید بوده.پورتال افقی در برگیرنده اطلاعات و سرویس های مختلف است. پرتال های عمودی که vortal نامیده می‌شوند نیز بر روی یک قسمت یا صنعت تمرکز داشته. این پورتال ها با تمرکز بر روی سرویس های خاص پاسخگوی گروهی خاص مثل بیمه، دانشگاهی، صنعتی، بازرگانی و خدماتی نیز می باشد .

انواع پرتال چیست؟

 پس از تعریف پورتال سازمانی نوبت به بررسی انواع پورتال می رسد  

وب پرتال های شخصی

وب سایتی که در آن شخص نوع فعالیت، نمونه کارها و رزومه خود را به اشتراک گذاشته و می تواند دارای یک وبلاگ نیز باشد و لینک پروفایل سوشال مدیای فرد در این پورتال قرار می‌گیرد .

وب پرتال های دولتی

شروع پرتال سامان زمانی بود که حکومت‌ها و دولت‌های مختلف در پی ساخت پرتال های خدماتی برای شهروندان بودند. به طور مثال پرتال شهرداری‌ ها ، مراکز دانشگاهی، پرتال وزراتخانه ها، پرتال جامعه سازمان ها، سامانه تامین اجتماعی و ...

وب پرتال های فرهنگی

پرتال مجموعه های فرهنگی مثل گالری ها، کتابخانه‌ها، موزه‌ها. این نوع پورتال نقطه دسترسی به محتوای فرهنگی وب نامرئی را فراهم می کند که ممکن است توسط موتورهای جستجوی استاندارد نمایه (ایندکس) نشود. مجموعه های دیجیتالی می توانند شامل کتاب ها، آثار هنری، عکاسی، مجلات، روزنامه ها، موسیقی، ضبط صدا، فیلم، نقشه ها، روزنامه ها و نامه ها، وب سایت های آرشیو شده و همچنین متادیتای توصیفی مربوط به هر نوع کار فرهنگی باشند. این پورتال معمولا بر اساس یک گروه خاص ملی یا منطقه ای از موسسات است .

وب پرتال های شرکتی

اینترانت های سازمانی در طول دهه 1990 شایع شد. با توجه به حجم و پیچیدگی اینترانت ها، وب مسترها با افزایش محتوا و چالش های مدیریت کاربران مواجه شدند. دیدگاه تلفیقی از اطلاعات شرکت کافی نبود؛ کاربران می خواستند شخصی سازی و سفارشی سازی شوند. وب مسترها، اگر به اندازه کافی ماهر بودند، می‌توانستند برخی از قابلیت ها را ارائه دهند، و رفته رفته کاربران به استفاده از اینترانت پایان دادند. بسیاری از شرکت ها شروع به ارائه ابزارهایی برای کمک به وب مسترها به منظور مدیریت داده ها، برنامه ها و اطلاعات خود کردند. راه حل‌های پورتالی می‌توانند با مدیریت گردش کار، همکاری بین گروه های کاری و سیاست گذاری بر روی محتوای قابل انتشار ابزاری قوی برای یک سازمان و شرکت به شمار آیند. پرتالی که برای یک شرکت خاص طراحی شده و استقاده کنندگان آن کارمندان شرکت می‌باشند. پورتال‌های شرکتی قابلیت‌های مختلف نسبت به بزرگی شرکت خواهد داشت. این پورتال‌ها می‌توانند خیلی ساده و ابتدایی مانند یک وب سایت باشند و یا خیلی پیچیده و پرکاربرد برای سازمان‌ها و شرکت‌های چند ملیتی با کاربردهای مختلف .

وب پرتال های سهام

کارگزاری های سهام و شرکت های بورس به کاربران خود امکان خرید و فروش سهام داده و کاربر می تواند از قیمت ها مطلع شده و پرتفوی خود را تغییر دهد .

پرتال های جستجوگر (search)

این پرتال ها نتایج جستجو را از چندین موتور جستجو در یک صفحه آماده می کند. به طور مثال شما می توانید قیمت یک محصول خاص را در فروشگاه‌های مختلف مشاهده نمایید .

پرتال های جستجوی املاک و مستقلات

این پورتال های داده های مرتبط با مستقلات و املاک برای فروش یا اجاره را از طریق بنگاه ها جمع آوری می کند .

پرتال های مناقصه

پورتال مناقصه دروازه ای برای تامین کنندگان دولتی است که برای ارائه محصولات و خدمات به آنها پیشنهاد می شود. پورتال های مناقصه اجازه می دهد تا کاربران با جستجو، تغییر، ارسال، بررسی و بایگانی داده ها یک روند کامل مناقصه آنلاین را انجام دهند .

پرتال‌های عمومی

پورتالهای عمومی که خدماتی در سطح تمامی کاربران اینترنت خواهند داشت .

پرتال بیمه

شرکت های بیمه با پرتال های درون سازمانی و عمومی خدماتی چون استعلام بیمه، سامانه پرداخت حق بیمه، مشاهده و استعلام سوابق بیمه، لیست بیمه ، پرداخت اینترنتی بیمه و دیگر خدمات آنلاین بیمه را ارائه می دهند .

طراحی پورتال  (پرتال) سازمانی

یک پرتال سازمانی مجموعه ای از یک هسته قوی به همراه بسته ها و ماژول های افزودنی در قالب یک فرمورک یکپارچه را ارائه میدهد

طراحی سایت با طراحی پورتال متفاوت است

شرکت های طراحی سایت در کار طراحی و ساخت سایت و طراحی فروشگاه اینترنتی معمولا چالش های کمتری دارند و بعضا با جملاتی مثل طراحی سایت ارزان و نرم افزارهای آماده سایت ساز خدمات ارائه می دهند. طراحی یک پورتال سازمانی به مراتب مراحل و پیچیدگی های بیشتری نسبت به طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی دارد

با توجه به معماری مقیاس پذیر و توسعه پذیر یک پرتال حرفه ای ، طیف وسیعی از سازمان ها از شرکت ها و سازمان های کوچک و متوسط تا نهادها، وزارتخانه ها و سازمان های ملی می توانند از این محصول استفاده کنند

تفاوت سایت، وبلاگ و پورتال

پرتال به مثابه اتوماسیون تحت وب

با قابلیت یکپارچه سازی با فناوری های ناهمگون در کنار پشتیبانی از معماری سرویس گرا پورتال های تحت وب می توانند به طور کامل در نقش یک نرم افزار  اتوماسیون اداری آنلاین در خدمت سازمان ها و شرکت های توسعه یافته باشند


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :